Житлове господарство
Щодо структури житлового фонду:
Житлово-комунальне господарство м. Києва є багатогалузевим комплексом, робота якого полягає в забезпеченні гарантованого надання споживачам житлово-комунальних послуг. З метою надійної експлуатації житлових будинків та надання мешканцям багатоквартирних житлових будинків комунальних послуг належної якості управлінням двічі на рік здійснюється оновлення загальної характеристики житлового фонду (в т.ч. урахування ліфтів, комунальних зручностей житлового фонду , житлово - експлуатаційних організацій).
Основою житлово-комунального господарства м. Києва є житловий фонд, який налічує 11511 багатоповерхових житлових будинків, у т.ч.:
| Кількість будинків (од.) | Загальна площа будинків (тис.кв.м.) | Загальна кількість квартир (од.) |
Будинки на обслуговуванні ЖЕО комунальної власності | 8384 | 48447.1 | 756386 |
ЖБК | 898 | 8105.5 | 130513 |
ОСББ (на самообслуговуванні) | 574 | 7389.9 | 77501 |
Відомчі | 427 | 1485.2 | 21302 |
Інвестиційні | 850 | 15992.0 | 146529 |
Гуртожитки | 378 | 1432.6 | 39259 |
Житловий фонд м. Києва,всього | 11511 | 82852.2 | 1170490 |
Експлуатацію і утримання житлового фонду у м. Києві, який передано до сфери управління районним в місті Києві державним адміністраціям здійснюють 10 районних комунальних підприємств «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду» у складі яких функціонують 86 житлово-експлуатаційних організацій в тому числі 10 ЖЕО приватної форми власності, а також ОСББ та ЖБК на самообслуговуванні.
В житлових будинках експлуатується 22659 ліфтів: 13418 ліфта в житлових будинках комунальної власності (8384 будинків), 4775 ліфтів в житлових ЖБК та ОСББ (1472будинки), 4466 ліфта в відомчих та інвестиційних будинках (1277 будинки), які обслуговують спеціалізовані організації ПрАТ "ОТІС", ВАТ "Укрліфтсервіс" , ТОВ Майстерліфт», комунальне підприємство по обслуговуванню ліфтового господарства Шевченківського району та 71 інших підприємств. Ліфти, які відпрацювали понаднормовий термін понад 25 років - 10404 потребують негайної заміни або модернізації, тобто 46,4% від загальної кількості.
Існуючі в житловому фонді проблеми пов’язані з не вирішенням протягом багатьох років таких важливих питань, як необхідність своєчасного проведення капітального ремонту в житловому фонді та відсутність джерел покриття витрат, пов’язаних з проведенням капітального, поточного ремонтів та належною експлуатацією та технічним обслуговуванням жилих будинків та прибудинкової території. Управлінням житлово-комунальної політики за поданням районних в місті Києві державних адміністрацій сформовано поадресні переліки з виконання капітального ремонту в будинках комунальної власності електричних мереж, електрощитових та відновлення роботи в будинках усіх форм власності циркуляційних систем гарячого водопостачання; поадресні переліки щодо облаштування дитячих та спортивних майданчиків; заміні та модернізації ліфтів та підготовлено відповідні розпорядження Київської міської державної адміністрації.
Також було здійснено пілотний проект приведення найбільш аварійних теплових пунктів до належного стану КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду міста Києва". Було визначено 10 теплових пунктів загальною площею 262,72 м² та виконано ремонтно-опоряджувальні, монтажні роботи на загальну суму 339,569 тис.грн (в середньому від 11 до 65 тис. грн.).
Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.10.2017 № 1323 «Про затвердження адресного переліку об’єктів для виконання комплексу робіт зі встановлення охоронних систем для збереження обладнання вузлів обліку теплової енергії та машинних приміщень ліфтів у житлових будинках», за заявками мешканців та згодою про оплату технічного обслуговування охоронних систем, проведено обстеження близько 100 багатоквартирних житлових будинків. Сформовано адресний перелік об’єктів та встановлено охоронні системи для збереження обладнання вузлів обліку теплової енергії та машинних приміщень ліфтів у 56 житлових будинках, з них у 41 будинку, які перебувають на обслуговуванні КП «Керуюча компанія..» ( в 64 приміщеннях рамок управління теплом та 153 машинних приміщень ліфтів) на загальну суму 9 923 083 грн.
З метою врегулювання проблемних питань в галузі житлово-комунального господарства міста Києва, Управлінням житлово-комунальної політики підготовлено та організаційно забезпечено проведення засідань оперативних міських штабів з підготовки до опалювального періоду в місті Києві 2017/2018 років та проведення понад сто нарад, робочих засідань під головуванням керівництва Департаменту житлово-комунальної інфраструктури з керівниками районних в місті Києві державних адміністрацій в галузі житлово-комунального господарства, керівниками підприємств галузі тощо.
Щодо підготовки до осінньо-зимового періоду:
Відповідно до планів роботи КМДА за напрямком роботи організаційно забезпечено підготовку та проведення розширених засідань Колегії КМДА (апаратних нарад) з наступних питань: «Про стан проходження опалювального сезону 2016-2017 років у м. Києві»; «Про підсумки проходження опалювального сезону 2016-2017 років та планів заходів з підготовки міського господарства до опалювального періоду 2017-2018»; «Про стан підготовки міського господарства до роботи в осінньо-зимовий період 2017-2018 років»; "Про роботу міського господарства в осінньо-зимовий період 2017-2018 років".
Проведено збір та узагальнення інформації по заходам щодо підготовки та координації роботи міського господарства в осінньо-зимовий період 2017/2018 років. За результатами підготовлено та випущено розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.05.2017 №626 «Про підготовку міського господарства до осінньо-зимового періоду 2017/2018 років».
У відповідності до розпоряджень виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 06.10.2017 №1235 «Про теплозабезпечення об’єктів соціальної сфери» та від12.10.2017 № 1266 «Про початок опалювального періоду 2017/2018 року в місті Києві» згідно з графіком підключення житлових будинків м.Києва до теплопостачання, затвердженого розпорядженням ВО КМР КМДА від 25.05.2017 № 626 «Про підготовку міського господарства до осінньо-зимового періоду 2017/2018 років», теплопостачальними організаціями з 12 жовтня 2017 року було розпочато подачу теплоносія в житлові будинки. Здійснювався щоденний контроль за станом підключення житлових будинків незалежно від форм власності та відомчої належності та об’єктів соціальної сфери до теплопостачання.
Для забезпечення безперебійної роботи об’єктів соціальної сфери в осінньо-зимовий періодпроводиться щоденний моніторинг стану інженерних мереж (тепло-, електро-, водопостачання) та температурного режиму у приміщеннях навчальних закладів, лікувальних установ та закладів соціального захисту (відповідна інформація щоденно надається оперативному черговому КМДА).
Для ліквідації пошкоджень та технологічних порушень теплових мереж теплопостачальними організаціями та районними в місті Києві державними адміністраціями створено аварійно-відновлювальні бригади, які працюють в цілодобовому режимі. Проводиться постійний моніторинг стану проходження опалювального сезону. Інформація про пошкодження на теплових мережах та, як наслідок відключення будинків постійно надходить до Єдиної диспетчерської служби 15-57 та передається до Київської міської державної адміністрації. У разі виникнення проблемних питань та необхідності з’ясування ситуації споживачі міста мають можливість звернутися до Єдиної диспетчерської служби міста Києва, що об’єднує диспетчерські служби житлово-комунального господарства в усіх районах міста (служби 1557) та Контактний центр міста Києва (служби 1551). У результаті створена мережа для спілкування між споживачами житлово-комунальних послуг, обслуговуючими підприємствами та монополістами, що дає можливість отримувати оперативну інформацію в режимі он-лайн у єдиній інформаційно-електронній базі та скайп-зв’язку з центральною диспетчерською службою 1557.
У поточному році у столиці запрацював сайт Центральної диспетчерської служби з питань житлово-комунального господарства 1557 із розширеним спектром сервісів (www.1557.kiev.ua). Зареєструвавшись на порталі можна дізнатись про причини відключення послуг, залишити заявку щодо аварійної ситуації, отримати інформацію про обслуговуючу організацію, отримувати оперативні повідомлення на пошту тощо.
На сьогодні діє Регламент взаємодії та координації дій диспетчерських служб підприємств, установ та організацій міста Києва з центральною диспетчерською службою 1557, контактним центром міста Києва 1551, в частині реагування та фіксування інформації щодо порушення штатних режимів надання житлово-комунальних послуг.
Для сталого проходження зимового періоду проводиться огляд стану готовності снігоприбиральної техніки КП «Керуюча компанія з утримання житлового фонду міста Києва» до роботи в осінньо-зимовий період.
На сьогодні, для очищення прибудинкових територій, внутрішньоквартальних та міжквартальних проїздів підготовлено 348 од. спеціалізованої техніки, в т.ч 195 трактори.
З метою оперативного контролю за якістю своєчасного прибирання прибудинкових територій під час сильних опадів та ожеледі в 2017 році трактори обладнані системою GPS. Відтепер, завдяки вмонтованим у комунальні машини GPS-навігаторам, кожен киянин зможе побачити всю техніку на інтерактивній карті Києва - Kyiv Smart City . Прийнято та буде реалізоване рішення щодо обов’язкового обладнання техніки GPS-навігаторами у разі придбання нової комунальної техніки. Заготовлено 8,45 тис тонн посипкового матеріалу в т.ч. 2,22 тис. тонн солі (100%). Закуплено 12,4 тис од шанцевого інструменту. Всі робітники житлового господарства забезпечені зимовим спецодягом та взуттям.
У разі повідомлення Українським гідрометеорологічним центром про ускладнення погодних умов (сильні снігопади, хуртовини утворення снігового покрову висотою10-15 см, налипання мокрого снігу, ожеледь) фахівцями Департаменту житлово-комунальної інфраструктури проводиться вибіркова перевірка районів щодо наявності снігоприбиральної техніки для очищення доріг, внутрішньоквартальних проїздів, тротуарів прибудинкових територій від снігу. У цей період комунальними підприємствами залучалося понад 4,5 тис. чоловік та 200 одиниць снігоприбиральної техніки. Щоденно, тричі на день, починаючи з 6-оо проводиться моніторинг стану виконання робіт з прибирання прибудинкових територій від снігу та ожеледі та посипання піско-соляною сумішшю.
На період сильних морозів в приміщеннях житлово-експлуатаційних дільниць відкрито пункти обігріву, які забезпечені всім необхідним для надання невідкладної допомоги безхатнім особам та громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах.
Щодо удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста;
Для реалізації положень, зазначених у рішенні Київської міської ради від 09.10.2014 №270/270 «Про удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва» відповідно до наказу Департаменту житлово-комунальної інфраструктури від 20.10.2014 №44-ОД «Про створення міської робочої групи по розробленню організаційно-правових заходів з удосконалення та оптимізації структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва» управлінням постійно проводяться засідання міської робочої групи, на яких розглядаються актуальні питання щодо єдиного механізму роботи КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду».
Впроваджується єдиний підхід з координації діяльності та удосконалення роботи комунальних підприємств, що здійснюють свою діяльність у сфері утримання та обслуговування житлового фонду, для вирішення спільних економічних та соціальних завдань, врегулювання майнових питань, створення оптимальних умов для контролю за вжиттям заходів, спрямованих на зменшення розмірів дебіторської та кредиторської заборгованості тощо.
З метою впорядкування надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у м. Києві підготовлено відповідний проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який на даний час відпрацьовується у встановленому порядку.
Щомісячно здійснюється рейтингове оцінювання діяльності житлово-експлуатаційних дільницькеруючих компаній районів міста Києва, зведеного за показниками КБУ «Контактний центр міста Києва 1551», комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» та комунального підприємства «Головний інформаційно-обчислювальний центр» (КП ГІОЦ) відповідно до затверджених критеріїв. За результатами надаються пропозиції головам РДА щодо заохочення кращих керівників ЖЕДів та вжиття заходів до гірших.
Впроваджується єдиний підхід з координації діяльності та удосконалення роботи комунальних підприємств, що здійснюють свою діяльність у сфері утримання та обслуговування житлового фонду, для вирішення спільних економічних та соціальних завдань, врегулювання майнових питань, створення оптимальних умов для контролю за вжиттям заходів, спрямованих на зменшення розмірів дебіторської та кредиторської заборгованості тощо.
Продовжується робота на виконання рішення Київської міської ради від 09.10.2014 №284/284 «Про уповноважену особу багатоквартирного будинку з питань житлово-комунального господарства», щодо видачі посвідчень уповноваженої особи встановленого зразка у відповідності до поданих протоколів.
Щодо ОСББ, гуртожитів
Станом на 01.12.2017 у місті Києві зареєстровано 1270 об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Протягом 2017 року створено 122 ОСББ. Загальна площа багатоквартирного житлового фонду, що обслуговує ОСББ становить 10,9 %. Ведеться робота щодо активізації громадськості по створенню нових сучасних форм управління власним майном – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації від 23.09.2015 № 932 «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26 серпня 2011 року № 1519 «Про створення координаційної ради з питань сприяння розвитку ОСББ в місті Києві» оновлено склад координаційної ради з питань сприяння розвитку ОСББ в місті Києві та прийнято нове положення згідно з яким до діяльності координаційної ради залучено і житлово-будівельні кооперативи.
На виконання протокольних доручень від 07.04.2016 № 003/36, напрацьованих під час наради з питання виконання Закону України від 14.05.2015 № 417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», здійснюється постійний контроль за наповненням бази даних КП «ГІОЦ» у рамках впровадження проекту «Єдиний інформаційний простір міста Києва» на сайті www.municipal.kiev.ua.
Постійно систематизується інформація районних в місті Києві державних адміністрацій, уточнюється, доповнюється та вноситься актуальна інформація до реєстру управляючих компаній багатоквартирних будинків міста Києва приватної форми власності та відомчого житлового фонду.
Надається щомісячна інформація про виконання заходів, пов’язаних з діяльністю ОСББ та обранням уповноважених осіб, визначених Програмою економічного і соціального розвитку міста Києва.
Також ведеться постійний моніторинг спільно з районними в місті Києві державними адміністраціями щодо інвентаризації житлових будинків, які використовуються підприємствами, організаціями, установами та учбовими закладами міста Києва під гуртожитки та складено реєстри таких будинків, які затверджено відповідними розпорядженнями районних в місті Києві державних адміністрацій.
Проведено наради щодо вирішення проблемних питань, пов’язаних з функціонуванням ОСББ та ЖБК в місті Києві.
На сьогодні під дію Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» у місті Києві підпадає 192 гуртожитки, у тому числі: 44 гуртожитки державної форми власності; 56 гуртожитків, які увійшли до статутних капіталів акціонерних товариств у процесі їх приватизації (корпоратизації) та 92 гуртожитки комунальної власності територіальної громади міста.
Рішеннями Київської міської ради від 26.01.2012 № 32/7369 «Про прийняття гуртожитку, який не увійшов до статутного капіталу публічного акціонерного товариства «Київенерго», до комунальної власності територіальної громади міста Києва та надання дозволу на приватизацію жилих приміщень», від 16.02.2012 № 107/7444 «Про прийняття гуртожитку на вул. Дяченка, 12, який не увійшов до статутного капіталу відкритого акціонерного товариства «Північукргеологія», до комунальної власності територіальної громади міста Києва та надання дозволу на приватизацію жилих приміщень», від 24.05.2012 № 596/7933 «Про приватизацію жилих приміщень у гуртожитках м. Києва», від 18.04.2013 № 188/9245 «Про внесення змін до рішення Київської міської ради від 24.05.2012 № 596/7933 «Про приватизацію жилих приміщень у гуртожитках м. Києва», від 18.09.2014 № 156/156 «Про внесення змін у додаток до рішення Київської міської ради від 24 травня 2012 року № 596/7933 «Про приватизацію жилих приміщень у гуртожитках м. Києва», від 11.02.2016 № 94/94 «Про внесення змін у додаток до рішення Київської міської ради від 24 травня 2012 року № 596/7933 «Про приватизацію жилих приміщень у гуртожитках м. Києва» (у редакції ) рішення Київської міської ради від 18 вересня 2014 року № 156/156» надано дозвіл на приватизацію житлових приміщень у 83 гуртожитках комунальної власності територіальної громади міста Києва.
Протягом 2017 року районними в місті Києві державними адміністраціями видано 116 ордерів та приватизовано 506 жилих приміщень.
Під час пленарного засідання Київської міської ради, яке відбулося 28.11.2017, депутати Київської міської ради розглянули та ухвалили проект рішення «Про внесення змін у додаток до рішення від 12.12.2016 № 585/1589 «Про внесення змін до додатка до рішення Київської міської ради від 24 травня 2012 року № 596/7933 «Про приватизацію жилих приміщень у гуртожитках м. Києва», відповідно до якого будівлі на вул. Лісній, 64 та вул. Деревлянській, 18 залишено у статусі гуртожитку та надано дозвіл на приватизацію жилих приміщень. Після набрання зазначеним рішенням чинності Оболонська та Шевченківська районні в місті Києві державні адміністрації розпочнуть здійснювати приватизацію жилих приміщень у цих гуртожитках відповідно до вимог законодавства України.
Для здійснення належного контролю за розподілом і утриманням житла у гуртожитках, а також використанням гуртожитків і прибудинкових територій у десяти районах міста при районних в місті Києві державних адміністраціях створено наглядові ради, на яких розглядаються питання видачі ордерів на займані жилі приміщення та їх приватизація, затверджуються інвентаризаційні відомості по гуртожиткам.
Також, відповідно до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 26.06.2017 № 759 «Про безоплатне прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва гуртожитку та зовнішніх інженерних мереж публічного акціонерного товариства «Будшляхмаш», від 13.01.2017 № 23 «Про безоплатне прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва гуртожитку та зовнішніх інженерних мереж публічного акціонерного товариства «Київський суднобудівний судноремонтний завод», від 03.08.2017 № 934 «Про безоплатне прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва гуртожитків приватного акціонерного товариства «Компанія Київінвестбуд» Голосіївська, Оболонська та Шевченківська районні в місті Києві державні адміністрації здійснюють організаційно-правові заходи щодо прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва гуртожитків на вул. Деревлянській, 19 (Якіра), вул. Вишгородській, 54, бульв. Ярослава Гашека, 17, просп. Науки, 72.
Протягом 2017 року, виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видано 14 розпоряджень з питань прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва об’єктів житлового фонду – житлових будинків, гуртожитків та окремих квартир, суб’єктом подання яких був відділ з питань житлово-комунальної політики.
Постійно ведеться робота по своєчасному і якісному розгляду звернень громадян до служби допомоги киянам КБУ «Контактний центр міста Києва 1551», до КМДА, звернення народних депутатів України, депутатів Київради, опрацьовуються доручення керівництва Київської міської державної адміністрації її структурних підрозділів, інформаційні запити в межах компетенції, листи службової кореспонденції. Здійснюється підготовка інформації засобам масової інформації з питань віднесених до сфери житлово-комунального господарства. Протягом 2017 року взято участь в особистих та виїзних прийомах громадян заступником голови КМДА Пантелеєвим П.О.